Skąd wziął się kot w naszych domach, jak długo żyje kot, zalety posiadania kota, jaką rasę wybrać dla siebie, rasy kota oraz inne ciekawostki na temat kota.
Należy do udomowionego gatunku ssaków z rzędu drapieżnych z rodziny kotowatych. Udomowiony około 9500 lat temu, już ok. 2000 r. p.n.e. kot był pospolicie hodowany w Egipcie. Początkowo był obiektem kultu, wiązano go z boginią Bastet, a zwłoki kotów mumifikowano. Później zaczęto wykorzystywać go do tępienia gryzoni.
Dzisiaj również pełni funkcję tępiciela gryzoni szczególnie na terenach podmiejskich i wiejskich. W miastach wiele kotów żyje w stanie półdzikim jako koty piwniczne, gdzie również przyczyniają się do ograniczania populacji myszy i szczurów. Rośnie znaczenie kota jako towarzysza człowieka w życiu domowym. Kot stał się członkiem człowieczej rodziny i jego jedynym obowiązkiem jest dotrzymywanie człowiekowi towarzystwa.
Kot posiada bardzo dobry zmysł słuchu i wzroku. Duże oczy przystosowane do widzenia w niskim natężeniu światła, węch około czterokrotnie silniejszy od ludzkiego oraz dobrze wykształcony zmysł dotyku. Posiada włosy czuciowe – wibrysy, wydatne zwłaszcza nad górną wargą (popularnie „wąsy”), także nad oczami i na policzkach oraz po wewnętrznej stronie przednich łap. Pozbawiony opieki człowieka niekiedy ulega zdziczeniu, może też krzyżować się ze żbikiem.
Pazury kota są ostre, zakrzywione, zaopatrzone w specjalny mechanizm umożliwiający ich chowanie. Pazury rosną przez cały czas i koty muszą je ścierać drapiąc. Drapanie jest także formą oznaczania terenu, ścierając pazury kot pozostawia swój zapach. Zdania na temat szczęśliwości życia kota w domu i na swobodzie są podzielone.
Na długość życia wpływa szereg czynników, takich jak: płeć, styl życia, zwyczaje. Wg oficjalnych danych koty żyjące na wolności dożywają średnio 8 lat. Może tak być na terenach o niewielkiej liczbie dróg lokalnych i bardzo małym natężeniu ruchu samochodowego. Faktem jest, że współczesny wolno żyjący kot żyje tylko 2-3 lata. I nie wynika to z tego, że koty szybciej się starzeją, lecz dlatego, że giną pod kołami samochodów. Kot nie wychodzący z domu- ale mający dobre warunki życia dożyje 20 lat. Niestety znowu życie w domu skracane jest przez wypadki- głównie skoki z okien za ptakiem czy muchą . Kot zawsze pozostanie łowcą i to, że przez dwa lata nie wypadł z balkonu nie oznacza, że wie co go czeka na dole. Rolą człowieka jest zapewnić mu bezpieczeństwo i zabezpieczyć balkon odpowiednimi siatkami. Wspaniałym rozwiązaniem są woliery- taką możliwość mają właściciele domków. Innym rozwiązaniem jest wyprowadzanie kota na smyczy. Karkołomne zadanie dla dorosłego kota, natomiast kociak bez problemów się tego nauczy.
Wyhodowano wiele ras kota domowego, różniących się ubarwieniem, wielkością i długością włosów; współczesne wzorce niektórych starszych ras znacznie odbiegają od ich wcześniejszych cech. Różne są także ich charaktery.
Wybierając kotka dla siebie nie można kierować się jedynie wyglądem. Bo nie wygląd spowoduje, że kot nie usiedzi pięciu minut bez ruchu. Nie od koloru futra zależy czy ulubionym miejscem zabawy będzie żyrandol, czy firanki w oknach podczas jednego samotnego przedpołudnia staną się mocno ażurowe. Każdy decydując się na kota powinien mieć świadomość zmian jakich należy dokonać w mieszkaniu- w zależności od rasy kota na kilka miesięcy lub na stałe. Dlaczego kilka miesięcy? Każdy mały kociak rozrabia jak małe dziecko. Wszystko go interesuje, wszędzie musi zajrzeć i wszystkiego spróbować. Kociak idąc do nowego domu ma 3 miesiące. Musi upłynąć jeszcze trochę czasu by „wydoroślał”, spoważniał i stał się dostojnym dorosłym kotem z charakterem typowym dla swojej rasy.
Na czym polega dostosowanie mieszkania? Zawsze jak rodzą się nam małe kociaki zawieszam krótkie firanki, nie ma mowy o serwetkach czy obrusach na stołach. Wszelkie bibeloty mogące ulec zniszczeniu są pochowane w bezpieczne dla nich miejsce. Kwiaty w donicach nie stoją na podłodze, kwiaty cięte poza zasięgiem kocich łapek. Jak to wszystko działa? Kot uwielbia wszystko co się rusza- instynkt łowcy- poluje na firankę, zawija się w nią, odkrywa, że można się po niej wspaniale wspinać- słowem świetna zabawa. Tylko człowiek nie podziela tego entuzjazmu. Serwetki/obrusy – jeśli wystaje poza stół jest traktowany jak firanka, z tą różnicą, że na stole coś stoi i kot chcąc się wdrapać po serwetce ściąga wszystko na podłogę… Donice z kwiatkami? Odkrycie, że zaczepiony łapką liść się porusza trwa sekundę i potem z liści zostają strzępy, a ziemia z doniczek tak cudownie daje się wygrzebywać na podłogę – sama radość. Koty uwielbiają gonitwy. Służą do tego celu nie tylko podłogi, po szafkach, regałach też można się ganiać. Branie ostrych zakrętów należy do kocich obowiązków, jeśli coś stoi na drodze takiej zabawy, w całości nie ma szansy zostać.
Każdy chciałby, żeby kotek położył mu się na kolanach, mruczał i był szczęśliwy z głaskania. Na ten etap trzeba cierpliwie poczekać aż kociak stanie się kotem.
Pomysłowość kociaków jest nieograniczona, jest to więc tylko kilka przykładów ich działalności w dzieciństwie. Na szczęście okres ten mija z wiekiem – znów zależy to od rasy- i większość kotów staje się milusińskim poduszkowcem.